sudjelovanje javnosti

KAKO SU GRAĐANI STALI NA KRAJ BAHATOSTI GRADSKE UPRAVE i srušili na sudu urbanistički plan

Kako bi pogodovao investitoru zainteresiranom za izgradnju kompostane, Grad Buzet je Urbanistički plan uređenja za područje gospodarske namjene Mala Huba 2 izmijenio na nezakoniti način. Uzalud je zainteresirana lokalna javnost uporno upozoravala na kršenje propisa odnosno procedure, prikupila brojne potpise za peticiju i pisala primjedbe. Građanska inicijativa „Pravo na čisti grad Buzet“ pokrenula je zahtjev za ocjenu zakonitosti UPU-a Visokom upravnom sudu, koji je presudio da su izmjene usvojene na nezakonit način te ih poništio.

ZA VIŠE DEMOKRATSKE STANDARDE UKLJUČIVANJA JAVNOSTI U IZRADU PROSTORNIH PLANOVA POTREBNA JE POLITIČKA VOLJA

Zelena Istra je 10. rujna 2015. u Domu hrvatskih branitelja u Puli organizirala javnu diskusiju «Mogu li građani utjecati na izradu prostornih planova». Panel je organiziran u okviru EU projekta «Povećanje transparentnosti u upravljanju vodnim i prostornim resursima». Diskusiji se odazvao pročelnik Upravnog odjela za održivi razvoj Josip Zidarić, voditelj izrade Prostornog plana Istarske županije, ravnateljica JU Zavod za prostorno uređenje u Istarskoj županiji Ingrid Paljar i 30-ak građana, od kojih je veliki broj sudjelovao u raspravi u trajanju od dva sata. Neposredni povod diskusiji je javna rasprava o izmjenama i dopunama Prostornog plana Istarske županije koja traje od 1. do 15. rujna, no cilj rasprave bio je širi – identificirati razloge isključivanja javnosti iz procesa izrade prostornih planova i ukazati na moguće načine unapređenja postojećeg stanja.

Mogu li građani utjecati na izradu prostornih planova – panel diskusija, DHB Pula, 10.9.2015., 18:00 sati

U tijeku su izmjene Prostornog plana Istarske županije odnosno javni uvid u prijedlog plana i Stratešku studiju utjecaja na okoliš. Premda postupak traje od 2009./2010. godine, građani se uobičajeno u javnu raspravu o prijedlogu izmjena uključuju tek u posljednjoj fazi, kada je mogućnost značajnijih korekcija gotovo isključena i kada se legitimitet traži u zadovoljenju zakonske forme javne rasprave a primjedbe u pravilu odbijaju.

Može li biti drugačije? Možemo li kao društvo napredovati, učiniti taj iskorak pa umjesto peticija i prosvjeda, ogorčenja i potpunog gubitka vjere u sustav, netransparentnosti i koruptivnog ponašanja pokušati krenuti putem dijaloga i osluškivanja volje građana – koji de facto predstavljaju i oživotvoruju javni interes.

Javna debata "Strah od građana"

Javna debata o razlozima i reperkusijama izbjegavanja mehanizama neposrednog sudjelovanja građana u odlučivanju na lokalnoj razini
Uvodničar i moderator Hrvoje Jurić

Jedna od temeljnih uloga jedinica lokalne samouprave trebala bi biti stvaranje mogućnosti za uključivanje građana u društveni i politički život u zajednici, odnosno razvoj demokracije. Nažalost, ta uloga nije ispunjena. Neposredno sudjelovanje građana u odlučivanju predviđeno je i zakonom pa je tako definirano da "građani mogu neposredno sudjelovati u odlučivanju o lokalnim poslovima putem referenduma i mjesnog zbora građana", što se u praksi događa vrlo rijetko. Lokalna politika je škola demokracije, a mi konstantno padamo na tom ispitu.

Zašto vlast ima strah od građana? Što zajednica time gubi? Može li izravna demokracija ugroziti predstavničku?

U čemu je smisao sudjelovanja javnosti u postupcima procjene utjecaja na okoliš? Koliko su učinkoviti pravni instrumenti u zaštiti prava na sudjelovanje i zaštiti okoliša općenito?

Postupak procjene utjecaja na okoliš uveden je u zakonodavstvo većine zemalja kako bi se razvoj pokušalo učiniti održivim. Održivi razvoj mogao bi se postići uravnoteženim pristupom mogućim ekonomskim, ekološkim i društvenim učincima nekog zahvata. Drugim riječima, shvaćena je potreba za okolišno zdravijim zahvatima, koji će uzimati u obzir i širi društveni, a ne samo ekonomski interes investitora. Europska je unija svoje zakonodavstvo uskladila s tim nečelima. Međutim, gotovo 100%-tna prolaznost studija utjecaj na okoliš u postupcima procjene utjecaja u Hrvatskoj dovoljno govori o tome kako se taj postupak u nas u stvarnosti razlikuje od njegove prave svrhe. Bivša ministrica zaštite okoliša Mirela Holy upravo je iz tog razloga htjela mijenjati Zakon i onemogućiti «olako dobivanje pozitivnog mišljenja na temelju studija na okoliš od čak 97% slučajeva».

Eko Pan podnio tužbe Upravnom sudu u postupku procjene utjecaja na okoliš za zahvat " Sustav obrane od poplava Srednjeg Posavlja - 1. faza MHE Brodarci"

Udruga Eko Pan je u prosincu 2013. godine podnijela dvije tužbe Upravnom sudu u Zagrebu protiv Rješenja Ministarstva zaštite okoliša i prirode kao i prijavu Upravnoj inspekciji zbog niza nepravilnosti u postupku procjene utjecaja na okoliš za zahvat "Sustav obrane od poplava Srednje Posavlje – 1. faza Mala hidroelektrana Brodarci".

Primjedbe na Rudarsko-geološku studiju gospodarenja mineralnim sirovinama Istarske županije: Nužno je planiranje eksploatacije mineralnih sirovina u zonama bez interesa ostalih korisnika prostora

Zadatak je prostornog plana da uskladi suprotstavljene interese u prostoru i to na način da se isključe zone u kojima ne postoje uvjeti za eksploataciju mineralnih sirovina. Javni se interes ne može osigurati jednostranom podrškom eksploataciji na mjestima gdje postoje resursi, već isključivo usklađivanjem suprotstavljenih interesa u prostoru. Tako bi se prostornim planom trebale definirati tzv. tabu zone, odnosno zone rezervirane za dugoročni turistički razvoj, zone najvrjednijih krajobraza, zone uz naselja, zone zaštićenih podzemnih voda itd. Rezultat bi bio planiranje eksploatacije mineralnih sirovina u zonama bez interesa ostalih korisnika prostora. U nastavku pročitajet primjedbe Zelene Istre te mještana Žminjštine, Lovreštine i Marčane, koji žive u susjedstvu postojećih ili planiranih kamenoloma.

Konačno primjer dobre prakse

Međimurska županija i Općina Šenkovec objavile su 21. prosinca 2013. godine obavijest o provođenju javne rasprave u postupku utvrđivanja objedinjenih uvjeta zaštite okoliša (okolišna dozvola) postojećeg postrojenja za intenzivan uzgoj peradi poslovnog centra "Japa" u trajanju od 29. studenog do 30. prosinca. Javno izlaganje na kojem su zainteresirani građani mogli postaviti pitanja nositeljima zahvata održalo se 10. prosinca 2013. godine s početkom u 18:00 sati.

Zelena Istra u projektu razvojne pomoći na području sudjelovanja javnosti u postupcima procjene utjecaja na okoliš u Kini

U sklopu projekta "Reguliranje i promocija sudjelovanja javnosti u postupcima procjene utjecaja na okoliš u odabranim provincijama u Kini", koji Zelena Istra provodi u suradnji s talijanskim institutom EURAC i tri kineska instituta koji se bave okolišnim znanostima, od 8. do 10. listopada 2013. održani su sastanci partnera na projektu u Jinanu (Provincija Shandong) i Kunmingu (Provincija Yunnan). Na sastanku je bilo riječi o zaključcima istraživanja slabosti sudjelovanja javnosti u postupcima PUO u Kini, o preporukama za unaprjeđenje zakonodavstva i prakse na tom području, te o treninzima za udruge i tijela javne uprave u ciljanim provincijama planiranima u ožujku 2014. Organizacija treninga, na kojima bi se kineskim dionicima trebala prenijeti najbolja europska praksa na području sudjelovanja javnosti u postupcima PUO, u nadležnosti je Zelene Istre.

Javna rasprava o objedinjenim uvjetima zaštite okoliša za postojeće postrojenje - Što je to? Slučaj ljevaonice Ferro Preiss

U razdoblju od 20. lipnja do 19. srpnja 2013. provedena je javna rasprava u vezi objedinjenih uvjeta zaštite okoliša za postojeće postrojenje ljevaonice sivog lijeva poduzeća Ferro-Preis d.o.o. iz Čakovca. Javni uvid u Zahtjev za utvrđivanje objedinjenih uvjeta zaštite okoliša te Tehničko-tehnološko rješenje održao se u navedenom razdoblju u prostorijama Upravnog odjela za prostorno uređenje i gospodarstvo grada Čakovca. Za vrijeme trajanja javne rasprave građani su mogli dati svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe u vezi predmetnog postrojenja te ih upisati u Knjigu primjedbi. Tako je glasila službena javna obavijest građanima – koju je malo tko razumio.

Stranice